A. Juozapavičiaus g. 12,
LT-09311 Vilnius
Gimnazijos kodas - 304089960
Tel./faks. 8 5 272 78 41
rastine@santaros.vilnius.lm.lt

Erasmus+ projektas European DNA (Europos DNR)

Valensija, Ispanija
2019 m. kovo 4-11 d.

1 diena.  Kelionę pradėjome anksti ryte. Į Valensiją skridome su mūsų krepšinio komanda “Rytas”. J Valensija mus pasitiko šiltu oru, kuris šiuo metu yra labai neįprastas. Pirmo susitikimo metu mokykloje mus priėmė direktorė, apžiūrėjome mokyklą, aptarėme savaitės programą.

2 diena. Pusę dienos praleidome Albuferos nacionaliniame parke, Viduržemio jūros ekosistemoje, kurioje yra nepaliesti kopų paplūdimiai, miškai, retų veislių paukščių rūšys, didžiulis ežeras. Mums patiko kelionė valtimi, turėjome spėlioti paukščių, kuriuos matėme, pavadinimus. Ispanijos studentai parengė informatyvius pranešimus apie Albuferos, lagūnos, parko dirvožemio, floros ir faunos evoliuciją. Lankėmės žuvų išsaugojimo centre, kurio tikslas – didinti varliagyvių ir kitų rūšių populiaciją, veisiant juos ir paleidžiant į natūralią aplinką.  Vėliau studentai dirbo grupėse, kurdami e. Kelionių vadovą. Vakare studentai pasiliko šeimose, kur galėjo ragauti tradicinį maistą, daug bendrauti ir sužinoti daug įdomių dalykų apie vietos kultūrą.

3 diena. Ši diena buvo pilna nepamirštamų įspūdžių. Susipažinome su gražiu Valensijos centru: apsilankėme nuostabioje katedroje, Šv. Nikolajaus bažnyčioje, La Lonja de la Seda de Valencia, Valensijos centriniame turguje. Dienos akcentas – Mascleta, triukšmingas, pilnas dūmų ir spalvų spektaklis, į kurį atvyko tūkstančiai žmonių. Mes taip pat nenorėjome praleisti nieko, kas susiję su Las Fallas. Ši šventė buvo įtraukta į nematerialaus kultūros paveldo sąrašą ne taip seniai. Vakare Portugalijos komanda maloniai pakvietė visus partnerius į vakarienę. Išbandėme jų paruoštus skanius naminius makaronus.

4 diena. Seminaro metu studentai sužinojo apie pagrindinį „Las Fallas“ tikslą – ninot kūrimą ir deginimą. Ninot yra gaminamos iš popieriaus, plastiko ar medžio. Po seminaro mokiniai pademonstravo savo kūrybiškumą ir lakią vaizduotę, nuspalvindami juos.  Po šio užsiėmimo mes lankėmės nuostabioje ninot ekspozicijoje menų ir mokslo muziejuje. Paroda buvo įspūdinga, stebino ninot įvairovė ir kūrėjų humoro jausmas. Mes buvome sužavėti. Dalyvavome balsavime, rinkome gražiausią ninot! Laimėtojai liks Fallas muziejuje, o likusieji ninot bus sudeginti paskutinę Las Fallas festivalio naktį, kovo 19 d. Kol studentai rengė savo pristatymus, Lietuvos komanda dalijosi gerąja patirtimi, tema – „Vertybių ugdymas – pagrindinis mokyklos mokymo programos dalykas”.

5 diena. Diena buvo skirta tradicinei ispanų virtuvei ir maisto kultūrai. Dalyvavome paelijos gaminimo procese. Profesionalus virėjas pasidalino savo unikalia patirtimi, mokydamas, kaip paruošti vieną iš svarbiausių ispanų virtuvės patiekalų. Kol paelija buvo ruošiama, mokiniai mėgavosi bendravimu. Sunku buvo pasakyti, kuri paelija buvo skanesnė: su triušiais ir pupelėmis ar vegetariška. Po pietų lenkų mokytojas Lukas Gierek studentams pravedė nuotraukų manipuliavimo pamoką. Studentai naudojosi vaizdo redaktoriumi „Photopea“, kurio pagalba bus pagamintas galutinis projekto produktas – nuotraukų albumas su mažomis miesto istorijomis. Be to, Lukas demonstravo programas ir įrankius, kuriuos gali naudoti įvairių dalykų mokytojai. Vakarienės metu mokyklos direktorė įteikė pažymėjimus kiekvienam dalyviui, apsikeitėme dovanomis.

6 diena. Išvykome į vienos dienos kelionę į Sagunto, Romos miestą, esantį tik už kelių kilometrų nuo Valensijos pakrantės. Istorijos muziejuje matėme artefaktų rinkinį, kuris buvo rastas kasimo metu. Svarbiausia dalis yra skulptūra Toro Iberico (4 a. Pr. Kr.). Taip pat apsilankėme įspūdingame Romos teatre, vaikščiojome siauromis gatvėmis, žavėdamiesi įvairiais architektūros stiliais. Mes labai  džiaugėmės, kad esame Valensijoje per spalvingiausią festivalį Las Fallas. Valensijos gatves ir aikštes užpildo šimtai milžiniškų papjė mašė statinių (ninot). Eidami per Valensijos gatves, tūkstančiai žmonių džiaugiasi fejerverkais, šoka ir dainuoja.

7 diena. Ši diena buvo nuostabi. Apsilankėme okeanografijos muziejuje, kuriame eksponuojamos Viduržemio jūros, Raudonosios jūros, poliarinių vandenynų gyvūnija ir augmenija ir kt. Spėjome sudalyvauti ir įspūdingame delfinų pasirodyme. Po pietų lepinomės saule Malvarosos paplūdimyje, džiaugėmės jūra ir saule.  Tai buvo mūsų paskutinė diena, studentai dalyvavo Maskletoje, vaikščiojo miesto centre, stebėdami paradą po atviru dangumi. Visada liūdna išsiskirti, bet esame tikri, kad daugelis iš mūsų sukūrė ilgalaikius tarpusavio ryšius.