A. Juozapavičiaus g. 12,
LT-09311 Vilnius
Gimnazijos kodas - 304089960
Tel./faks. 8 5 272 78 41
rastine@santaros.vilnius.lm.lt

20181116_131429

Erasmus+ projektas European DNA (Europos DNR)

Viešnagė Radome, Lenkijoje

2018 m. lapkričio 15-21 d.

1 diena. Visų  projekte dalyvaujančių šalių  (Graikijos, Ispanijos, Portugalijos, Lenkijos ir Lietuvos) atstovai  susitikome Lenkijos sostinėje Varšuvoje ir čia svečiavomės visą dieną. Vaikštinėdami po užburiantį senamiestį, turėjome puikią galimybę susipažinti su Lenkijos istorija, jos įžymiais ir svarbiais žmonėmis, ragavome tradicinių patiekalų. Lankėmės Varšuvos sukilimo muziejuje, kuris skirtas supažindinti lankytojus su 1944 m. rugpjūčio 1 d. – spalio 3 d. Varšuvoje vykusiu sukilimu prieš vokiečių okupacinę valdžią. 
       Vakarop atvykome į Radomą.

2 diena. Diena prasidėjo mokykloje, kur mes, mokytojai, aptarėme tolimesnę projekto eigą, artimiausius planus, programos mobilumą, šalių ir mokyklų pristatymus.  Projektui „European DNA“ Lenkijos mokytojai sukūrė logotipą.  Su šiuo logotipu buvo pagaminti ir marškinėliai. Jais vilkėdami mes nusifotografavome.
       Po šiltų mokyklos direktorės sveikinimo žodžių, buvome pakviesti į 14-osios tarptautinės konferencijos „New ICT technologies in modern school and public administration” („Naujosios IT technologijos šiuolaikinėje mokykloje ir viešasis administravimas“)  atidarymą.
       Vėliau mokytojas Lukasz Gierek (Lenkija) supažindino mus su šiam projektui sukurta  elektronine svetaine ir įvairias technines galimybes ja naudojantis.
       Diena baigėsi Tautinio kostiumo vakaru. Visos šalys partnerės vilkėjo savo šalies tautinius rūbus, įrodydami, kad saugo ir išlaiko tautos kultūrinį paveldą.

3 diena. Diena buvo skirta profesiniam tobulėjimui. Konferencijos metu dalyvavome 4 mokomosiose dirbtuvėse (seminaruose):

  1. “Minecraft in the Classroom”(Žaidimas „Minecraft“ klasėje). Slovėnijos lektorius Miroslav Dvorak supažindino mus Microsoft Education Edition programėle ir pademonstravo, kaip Minecraft‘o žaidimą galima pritaikyti pamokose, kad mokiniams jos taptų patrauklesnės ir įdomesnės.
  1. „Mystery Skype“ („Paslaptingasis Skype‘as“).Lektoriai Lukasz Gierek iš Lenkijos ir Manuela Valentim iš Portugalijos mus mokė, kaip „Paslapingojo  Skype‘o“ metodą  taikyti pamokose. Teko ir patiems išbandyti šį metodą.
  1. “Learning apps for teaching different subjects” („Taikomųjų programų (apps) naudojimas mokant įvairių dalykų“). Labai profesionalus IT mokytojas Lukasz Gierek mums parodė, kaip veikia programėlės QR Code, 3DBear AR, HP Reveal.
  1. “Augmented reality” („Papildytoji realybė“). Suomijos lektorius Pekka Ouli aiškino, kaip PR atveria didžiules galimybes ugdyme.

Vakare visi konferencijos dalyviai buvo pakviesti į iškilmingą šventinį  vakarą.

4 diena. Ryte Lukasz Gierek, Manuela Valentim ir Lucia Tardao (Portugalija) vedė seminarą „Global Collaborative Creative Tools” (“Pasaulinis bendradarbiavimas –įrankiai kūrybai”). Lektoriai dalijosi savo gerąja patirtimi, kaip kūrybingai panaudoti internetines mokomąsias svetaines.
     Kitose dirbtuvėse “Wayback Machine” (“Laiko mašina”) mokėmės dirbti su programa www.photopea.com
    Po pietų buvo suderintas pirmų metų projekto veiklų planas, pasiūlyta įdomių idėjų. Aptarėme ir pleriminarę viešnagės Valensijoje (Ispanijoje) programą bei mokinių apgyvendinimo ypatumus.|
   Vėliau lankėmės Radomo kaimo muziejuje po atviru dangumi. Čia eksponauojami senoviniai kaimo namai, malūnas, buities daiktai, baldai ir kt. Taip mokėmės gaminti tradicinius lenkiškus virtinius – pierogi.
     Dienos įspūdžius sustiprino iškritęs purus sniegas. Kai kurie projekto dalyviai pirmą kartą gyvenime matė, kaip sninga.

5 diena. Ankstų rytą išvykome į Aušvico – Birkenau ir Aušvico koncentracijos stovyklas. Buvo apsiniaukę, pūtė žvarbus ledinis vėjas, šalo rankos ir kojos. Oras tarsi priminė žiaurų istorijos puslapį-milijonus nužudytų, kankintų žmonių.
     Vos išvydus užrašą ant vartų “Arbeit Mach Frei” (Darbas išlaisvina), širdys stingo, kūnas šiurpo, neįmanoma buvo sulaikyti ašarų: jautėme siaubą, užuojautą, gailestį…
    Vakare atvykome į karalių miestą Krokuvą. Ėjome pasivaikščioti į Kazimiero (žydų) kvartalą ir vakarieniavome jaukiame žydu restoranėlyje su gyva muzika.

6 diena. Iki pietų Europos paveldo agentūroje klausėmės paskaitos apie material/nematerialų paveldą, kaip skirtingais būdais  jį išsaugoti ir apsaugoti, kokia kultūrinio paveldo nauda visuomenei, kokie iššūkiai laukia žmonijos.
       Pasivaikščioję po kultūrinę Lenkijos sostinę Krokuvą, sužinojome daug miesto paslapčių, išgirdome garbingą jo istoriją, pamatėme nuostabių vietų.
      Vėlai vakare sušalę, bet laimingi saugiai pasiekėme Varšuvą.

O dabar su nekantrumu laukiame 2019 m. kovo mėn. susitikimo Valensijoje.

20181115_105036 20181115_112956 20181115_121237 20181116_120442 20181116_194551 20181116_201343 20181117_103149 20181117_103223 20181117_122345