A. Juozapavičiaus g. 12,
LT-09311 Vilnius
Gimnazijos kodas - 304089960
Tel./faks. 8 5 272 78 41
rastine@santaros.vilnius.lm.lt

Erasmus + projektas. Europos DNR

Trečiasis susitikimas  Vilniuje, 2019 gegužės 5-12 dienomis

3-iasis projekto „Europos DNR“ dalyvių susitikimas vyko Lietuvoje. Kelis mėnesius planavę susitikimą, Lietuvos mokytojai ir mokiniai Vilniaus oro uoste džiugiai pasitiko Graikijos, Ispanijos, Lenkijos ir Portugalijos komandas.

1 diena. Projekto dalyvius pasveikino „Santaros“ gimnazijos pučiamųjų instrumentų orkestras, dvyliktokė Olga padainavo nuostabią lietuvišką dainą, šauniai pasirodė gimnazijos šokėjai. Svečiai liko sužavėti. Gimnazijos devintokės  parengė pristatymą  „Pasaulio UNESCO paveldas Lietuvoje“.

O kad komandų nariai  vienas kitą geriau pažintų, susidraugautų, žaidė vardų žaidimus, būrėsi į skirtingas grupes.

Po pietų, pasiskirstę į komandas, svečiai, naudodamiesi programėle Actionbound,  aktyviai dalyvavo orientaciniame žaidime „Foto medžioklė“. Nepažįstantys miesto,  Vilniaus Senamiestyje – UNESCO paveldo objekte – turėjo  savarankiškai atlikti paskirtas  užduotis, atsakyti į klausimus. Grįžę į gimnazijos salę, dalyviai pristatė savo „atradimus“.

Vakare atvykę mokiniai svečiavosi mūsų mokinių šeimose, kur galėjo susipažinti su kitos kultūros namų aplinka.

2 diena. Pažintinės  ekskursijos po Vilniaus Senamiestį metu, dalyviai sužinojo Vilniaus įkūrimo legendą, aplankė sostinės žymiuosius objektus, galvojo norus ant grindinio plytelės „Stebuklas“ ir pačioje siauriausioje miesto gatvelėje žadėjo grįžti į Lietuvą. Vėliau keliavome į Telia (Ne)muziejų, kur vaizdžiai ir glaustai supažindinama su  Vilniaus miesto istorija.

Po pietų svečiai leidosi į pažintinę ekskursiją Vilniaus Katedros požemiuose. Čia jie buvo supažindinti su viena seniausių Vilniaus šventovių, istorija. Kriptose ir koridoriuose įrengta ekspozicija supažindino  su laidojimo tradicijomis, archeologiniais radiniais ir Karališkuoju mauzoliejumi.

Iš požemių į aukštybes. Nors visi jau buvo pavargę, tačiau pasiryžo ir pėščiomis draugiškai pakilo į Gedimino kalną!

Vakare mokiniai laiką leido šeimose,  skanavo lietuviškų patiekalų, pasakojo apie savo šalį ir keitėsi suvenyrais.

3 diena. Ankstyvą ir saulėtą trečiadienio rytą projekto dalyviai išvyko į vaizdingą Anykščių regioninį parką. Aplankė Arklio muziejų,  susipažino su kalvio amatu  ir tradicinių vežimų gamyba, turėjo galimybę iš arti išvysti žemdirbystės įrankius. Buvo įdomu pamatyti, kaip senovėje buvo audžiami audiniai, juostos, žiedžiami moliniai indai. Na, o autentiškoje XX a.pradžios pirkioje mokiniai ir mokytojos stebėjo ruginės duonos užmaišymą, sužinojo  apie senolių duonos kepimo papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas, susipažino su senoviniais buities rakandais. Kiekvienam buvo  suteikta nepakartojama galimybė pačiam suformuoti ir ką tik iškūrentoje duonkepėje išsikepti savo ruginės duonos kepalėlį. 

Paskanavę tradicinių lietuviškų vaišių, jaunimas pramogavo lauke, lankėsi COSMOS Paukščių take – veidrodžių kambaryje, kuriame sukuriamas kosmoso erdvės jausmas.

 Dienos įsimintiniausias įvykis – pasivaikščiojimas medžių lajų taku, 300 m ilgio ir 21 m aukščio virš žemės. Tako pabaigoje 34 m aukštyje apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabi Anykščių krašto panorama.

4 diena. Gegužės 9-oji – Europos diena. Mokiniai tą dieną laikė Europos egzaminą, o mokytoja Bessie Yioldasi iš Graikijos vesdama užsiėmimą „Šokio teatras“ dalijosi gerąja patirtimi su kolegomis.

Diena tęsėsi pažintine ekskursija Lietuvos Respublikos Seime.  Čia svečiai sužinojo, kokia Lietuvos Parlamento veikla, kuo užsiima Seimo nariai ir kt. Buvo galimybė stebėti plenarinį Seimo posėdį.

Popiet projekto dalyviai aplankė Holokausto muziejų, kuriame pasakojama apie skaudų Lietuvos žydų likimą Antrojo pasaulinio karo metais, ėjo buvusio žydų geto gatvėmis.

5 diena. Šauni diena Trakuose. Svečiai aplankė įspūdingą Galvės ežero viduramžių salos pilį, susipažino su Lietuvos karaimų istorija ir išmoko kepti karaimų nacionalinį patiekalą – kibinus, pyragaičius,  įdarytus  smulkiais gabaliukais supjaustyta mėsa.

 Vakare vyko iškilminga atsisveikinimo šventė. Visoms projekto grupėms buvo įteikti dalyvio pažymėjimai, dovanos. Taip pat buvo apdovanoti ir Europos egzamino nugalėtojai (po 1 nugalėtoją iš kiekvienos šalies), jiems įteikti nugalėtojų diplomai ir simboliniai medaliai.

6 diena. Tęsiama pažintis su Lietuvos istorija ir tradicijomis. Buvo mokomasi vyti juostas lentelėmis. Tai labai senas audimo būdas, reikalaujantis nemažai kantrybės ir pastangų.

Šalys partnerės aplankė  Okupacijų ir laisvės kovų muziejų, nusileido į buvusį, šiurpą keliantį  KGB kalėjimą.

Pasibaigus aktyviajai veiklai, Lietuvos mokiniai supažindino su UNESCO pripažinta Lietuvos Dainų šventės  tradicijomis – žmonijos žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru.

Pristatymas buvo labai kūrybingas, nes kiekvienos šalies komanda dainavo savo liaudies dainas, išmoktas namuose. Taigi, projekto mažoji dainų šventė – įvyko!

Visa tai vyko Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekos šiuolaikinėje ir įspūdingoje erdvėje, puikiai tinkančioje baigiamajam susitikimui.

Vakarop svečiai išėjo pasivaikčioti Gedimino prospektu, kur šurmuliavo Europos dienai skirta mugė.

Vėlų vakarą erdvioje viešbučio fojė susirinkę mokiniai nenorėjo skirtis, atsisveikinti, todėl vienas kitam rašė palinkėjimus, žadėdami ir ateityje bendrauti. Visi pripažino, kad ši savaitė, praleista Lietuvoje, buvo pati nuostabiausia.

7 diena. Aptarę ir įvertinę įvykusį 3-iąjį projekto susitikimą,  susipažinę su 4-ojo susitikimo programa, visi dalyviai, kupini malonių prisiminimų, saugiai grįžo namo ir lauks ketvirtojo susitikimo Portugalijoje.