A. Juozapavičiaus g. 12,
LT-09311 Vilnius
Gimnazijos kodas - 304089960
Tel./faks. 8 5 272 78 41
rastine@santaros.vilnius.lm.lt

bty

Rugsėjo 19- 21 d. mokiniai minėjo Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną

Rugsėjo 19 d. 10b ir 10c klasės valandėlė buvo skirta Žydų genocido dienai (rugsėjo 23 d.) paminėti. Valandėlės metu mokiniai žiūrėjo biografinį filmą „Mes išlikome žmonėmis“, skirtą Faniai Brancovskajai. Po filmo peržiūros apėmė mintys, koks sunkus ir vingiuotas yra sąžiningo žmogaus gyvenimo kelias. Ištvėrusio geto pragarą, visų savo artimųjų netektį… Ir kiek mažai lieka tokių žmonių, galinčių papasakoti tikrąją Lietuvos Jeruzalės istoriją.

Rugsėjo 20 dieną 10f klasės mokiniai  kartu su istorijos mokytoja Ela  Kanaite ir klasės auklėtoja  Audrone Žukauskiene buvo ekskursijoje ,,Vilnius – Šiaurės Jeruzalė“. Ekskursijos pradžioje mokiniai sužinojo, kad Vilniaus koncertų ir sporto rūmų vietoje buvo pirmosios Lietuvoje žydų kapinės. Be to, buvo įdomu sužinoti, kad Lietuvoje  1940 m. gyveno daugiau nei 220 tūkstančių žydų, kurie vadinami litvakais. Vėliau istorijos mokytoja nuvedė  į gatvę, kurioje buvo mažasis getas, kuriame buvo laikomi darbui netinkami žmonės : vaikai, moterys ir senukai. Be Vilniaus senamiestyje  kadaise buvusių mažojo ir didžiojo  getų, mokiniai aplankė kai kuriuos žydų kultūros paminklus, skirtus tragiškiems  įvykiams atminti, klausėsi Lietuvos žydų geto istorijos. Įdomu buvo ir tai, kad  prie kiekvieno paminklo vietoj gėlių buvo padėti akmenukai. Mokytoja paaiškino, kad akmenukai  žydų kultūroje žymi garbę ir atmintį. Prie  paminklo holokausto aukoms atminti po akmenuką padėjo ir mūsų mokiniai.  Ekskursija  buvo įdomi, naudinga ir privertė susimąstyti.

Rugsėjo 21-ą dieną mūsų mokyklos mokiniai dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje, vadinamoje „Atminties kelias“. Šias metais Paneriuose, vietoje, kur buvo vykdomi masiniai žydų šaudymai, susirinko įvairių progimnazijų ir gimnazijų atstovai tam, kad paminėtų visus žuvusiuosius ir nueitų tą kelią, kurį kadaise nuėjo ir jie. Eitynėse dalyvavo virš 400 žmonių. Dalyviai įveikė kelią nuo Panerių geležinkelio stoties iki Panerių memorialo. Po eitynių buvo pasakyta kalba ir suvaidinta meninė kompozicija, vaizduojanti tuo laiku gete gyvenusių žydų išgyvenimus. Vėliau visi dalyviai lietuvių ir jidiš kalbomis išdėliojo iš akmenukų  žodį „Vilnius“ . Ant akmenukų buvo užrašyti per holokaustą žuvusių žydų vardai.

bty

bty

bty